Jdi na obsah Jdi na menu
 


Novinky

Červenec 2018

Ta největší horka přežíváme na chalupě. Tam je krásně chladno. Dovádime a chodime ven.

Červen 30.6. 2018

O den později ,slavíme, Hvezdiččiny čtvrté narozeniny.

Červen 29.6. 2018

Poslední červnový týden. Maibeek ještě o vikendu si hraje na chalupě na písku. V týdnu už moc nrchce chodit. Ve čtvrtek večer nechce jíst, ale z ruky si nakonec ještě bere. V pátek ráno uz do něj nedostaneme ani prášky. Voláme naší paní doktorku a domlouváme se, ze nastal čas. Kdybychom věděli, jak bude vypadat večer, jeli bychom hned. Večer se už jen třese. Usíná. Spí. Jeho tělíčko leží od soboty vedle své dcery Grolldy. Jsou spolu za duhovým mostem.

Červen 2018

Na přelomu mesíce jsme byli všichni na preventivní kontrole u paní doktorky. Vše už v pořádku. Předtim ale byl problém u Giny. Najednou byla apatická, jedla jen z ruky a málo a pak se to provalilo. Zánět dásně a přes tvář se provalil ven. Ihned zubní a ven šel i zub. Večer po zákroku už doma zase řádila jako dřív. Doporučení jíst jen kašovitou stravu ignorovala, jedla maso jako dřív, jako by se nechumelilo. A po pěti dnech byla ta kontrola a dopadla výborně. Kaše se postupně naučil jíst Maibee a maso už jen sporadicky. Do třetího patra ještě stále chodí po svých, sem tam je třeba na nějaký schod trochu pomoci. Garet s Hvězdičkou jsou v pohodě. Kontrolní vážení v polovině měsíce: M 1128 (trochu přibral), G 1690 (stále přibližně stejně), H 1020 (nepatrně přibrala), G 770 (u ní se to zhouplo přes cca 880, pak zánět a dolů na 700 a teď to postupně dohání).

Květen 2018

Maibeek se drží. Několikrát týdně zkoušíme úspěšně že dvora vyběhnout do třetího patra po svých a daří se. V dubnu jsme slavili čtvrté narozeniny gécek a v květnu sedmé Maibeekovi. Kontrolní vážení M 1035 H 990 G 800 G 1680. Jo a každé ráno začínáme tím, že po probuzení a otevření klece, běží Géčka s Hvězdičkou do klece Maibeekovi, olizou se a společně dojí zbytky jídla po noci.

Duben 2018

Všichni jsou moc milí, mazlí se, olituzují lidi i sebe a jsou přítulní. Stále si hrají spolu. Jen Maibeek, jako jedináček v mládí, si s ostatními nehraje. Jen se olížou a jdou si po svým. Na Velikonoce se jeho stav zhoršil, nechával za sebou občas krvavé stopy a při kakání ho to tlačí. V týdnu po Velikonocích bylo zase lépe. Papká nejlépe ze všech, zájem má, ale je na něm vidět, že slábne. Na procházce jsme od listopadu nebyli. Jen poponášení a jned návrat domů, do pelíšku.

Březen 2018

Maibeek má další zdravotní problém. U zadečku se ukázal nový nádor... Už ani operovat vet. nebude, neboť zkušenist praví, že se tento nádor velice rychle objevuje znovu a metastázuje. Takže se radujeme z každého dne, kdy je Maibeek s námi a při chuti ze života.

Garet, Gina i Hvězdička jsou v pořádku, snad. Hrají si spolu i se svými lidmi. Na letním sídle spí v šuplíku pod umyvadlem. Vynutili si otevření vstupu pod kuchyňskou linku, aby tam mohli očuchávat, co se dá. Na procházky se jim zas tak moc nechce, ale ve stodole a ve chlívě je to hodně zábavné.

Únor 2018

Dnešní kontrola všech potvrdila, že jsme se úspěšně zbavili svrabu. Opět vážení M 1110, G1730, G838, H1020, takže pořád stejné. Maibeekovi se dnes ale nepovedlo vzít vzorek krve na cukr. Je pomalejší a pomalejší, stále se zájmem o dění okolo sebe. Všichni stáje ještě víc spí, zimní období ještě přetrvává, ale když bdí, jsou přiměřeně živí :-). A pokud to někdo dočetl až sem, může nám napsat na vojrou@seznam.cz :-)

Leden 2018

Na začátku jsme kontrolně všechny vážili před kontrolní Maibeekovou návštěvou veteriny. M1120, G1710, G860, H1000.

Prosinec 2017

Po třech týdnech, kdy se o nás staral vzorzně druhý člověk s našimi mladšími lidmi, se nám vrátil první člověk a hned je doma veseleji. Dokonce nám doma z ničeho nic zase vyrostl svítící strom. Tak jsme ho naložili na auto a odjeli s ním na "letní" sídlo. To zas bylo čucháního. Na procházky se nám moc nechtělo, doma toho prolézání bylo také dost. Víc spíme,ale to nám nevadí. naši lidé jsou pořád s námi a můžeme je kdykoli zlobit.

Listopad 2017

Byli jsme vystavováni. Tedy bez Maibeeka. Byli tam lidé z daleké země a líbili jsme se jim. Hvězdička neměla konkurenci a tak tedy byla první, Gina už konkurenci měla, takže druhá a Garet byl třetí, dokonce i třetí v hlavní kategorii. Maibeek byl doma a užíval si klidu. Trochu hubne, má jen 1065g, ale je aktivní. Bere prášky a má rád lososový olej.

Ke konci měcíce odjel jeden náš člověk pryč. Stará se o nás druhý náš člověk, říká, že se po uzdravení člověk k nám vrátí. Venku je chladno, tak si hrajeme doma a nikam nechodíme.

Říjen 2017

Hraní a dovádění Géček i Hvězdy je pohodové, rádi se mazlí. Maibeek chodí ven pravidelně, ostatní příležitostně na chalupě do lesa. V polovině měsíce kontrola u veterinářky a zatím stav setrvalý, léky zústávají - léčba se osvědčila. Dokonce máme za sebou i tříkilometrovou procházku nočním Petrřínem :-). kontrolně vážíme G1695, M1125, H960, G925.

Září 2017

Maibeekovi je díky léčbě lépe. Zajímá se o kliku u dveří. Takže pomalu začíná procházky po venku prodlužovat. Zpátky se nese. Ostatní čelenové tlupy jsou více doma, hrají si a skotačí,  na letním sídle o víkendech chodí rádi ven. Všichni na vetrině dostávají očkování.

Srpen 2017

Dva týdny mezi dvěma pobyty na letním sídle přežíváme vedra doma. Počátek srpna si opět užíváme chládek a vycházky po okolí. Na noc jsou zvířátka v klecích a ráno rumplují se špršlema, aby se mohli pořádně proběhnout. Všichni lehce zvolňnují. Maibeek je často unavený, nechce chodit, jen se nosí. Zato hodně pije a to hlavně přede dveřmi na zahradě z různých nádob, ve kterých je voda. Po návratu je všechny vážíme, (M1095, G1535, G820, H910) Maibeek se nám moc nezdá. Málo jí, je mu nedobře. Zase vážíme a dalších 50g dolů. Uprostřed týdne dokonce padá na stranu a nemůže chodit. Konzultace s vet a kontrola. Dostává léky. Na víkend zase do chládku a zdá se, že je lépe.  Dokonce popoběhne a chce ven na krátkou prochajdu několika desetimetrů několikrát za den i noc. Po víkendu zase vet konzultace, rozbor krve a moči - selhávání ledvin a nyní hospizalizace. Držíme palce. Ostatní jsou snad v pořádku, jen tolik nelítají, více odpočívají.

Červenec 2017

Garet se zotavil rychle a dva týdny, kdy bylo doma velké horko, jsme byli na letním sídle pěkně v chládku. Maibeek nechce být v kleci, tak si našel místečko v přepravce. Záchůdek má před sebou, ale stejně si chodí, kam se mu zrovna chce. Gartet, Gina i Hvězdička se usadili v koupelnové skříňce. Záchůdek mají všude, kde zrovna nespí. A to jsme dokoupili další dva, už ani nepočítáme, kolik ji tady vlastně mají. Potvory. Tak to ráno vypadá jako na minovém poli. Podnikali jsme krátké procházky na pole a do lesa a hlavně do stodoly, tam to voní nejvíc. Vážili jsme se a máme pořád stejně. M1235,G1610, G805, H925.

Měli jsme krátkou návštěvu - albínku Jůlinku ze Sezimova Ústí. Byla moc milá, nekousala, voněla (byla v říji). Její lidé se jí ujali když se jí někde někdo zbavil a ptali se na nějaké rady. Gina z ní nebyla ve své kůži, tak ji několikrát pošťouchla zoubkama, ostatní ji jen očuchávali. Držíme jí palce, aby se jí dařilo dobře.

Červen 2017

Tak na začátku měsíce jsem zase vážili : M1240, G1670, G795, H940. A máme dalšího Slávistu - tedy sešívaného. Garetek měl dva nádorky na kůži. Stehy si zřejmě vyndal hned první noc po zákroku (nebo mějaká snaživá samička) a tak na nás zívala do jeho těla pořádná díra. :-)

Hvězdička na konci měsíce oslavila svoje třetí narozeniny. Je teď hodně přítulná a milá.

Květen 2017

Maibeek má domuven termín operace. Sedmého oslavil svoje šesté narozky. Do poslední chvíle chodí ven na procházky, nejdelší měl večer před operací, Jako by to věděl. Operaci díky skvělé doktorce zvládl v pohodě a už třetí den po operaci byl venku na krátké procházce. Garet se už díky Suprelorinu zcela uklidnil, je z něj mazlíček. Holky si spolu sem tam hrají, ale nejlepší je to právě s Garetkem.

Duben 2017

Po potvrzení očekávání miminek u Tildy dostává Garetek čip na uklidnění. To zatím nepřichází, snad časem, tak honí a tahá po bytě sestřenku Hvězdičku i tátu Maibeeka. Je stále divočejší a pořád se budí a kvoká a chce ven. Holky jsou v pohodě, dokonce se mají rády a spinkají spolu v pelíšcích. Maibeek chodí ven, alespoň na chvilku každý den, když před ním byl na procházce už Garet (aby si ostatní od něj dali oddech) a lidé už jsou unavení. Maibeekova preventivní návštěva veteriny s rozborem krve ukázala na nějaké zdravotní problémy. Tak že ještě jedna kapička krve, sono srdíčka a je jasno. Maibeek stárne a nemoci se ozývají. Brzy půjde na operaci. Zatím se drží a moc rád chodí na procházky na jeho známá mista.

Miminka nakonec nejsou. Asi je Tildička vstřebala...

Géčka oslavili svije třetí narozeniny.

 

Březen 2017

Garet je v říji, líbí se mu sestřena Hvězdička. Tahá jí, jí se to moc ale moc nelíbí. Tak také začíná chodit na procházky někam do přírody, aby ostatní meli klid. V polovině měsíce přišla na několikadenní návštěvu nevěsta Tilda. To bylo vzájemné nadšení! Líbili se sobě navzájem, tak brzy budou miminka. Po jejím odchodu jí Garet stále hledá, ale nenachází. Zase si všímá Hvězdičky a sem tam prožene i sestru Ginu. Ta se ale nedá a schovává se. Maibee chodí ven a někdy sebou bere i Gareta.

Únor 2017

Léčba probíhala dobře, kontrola u veterinářky a zatím vše O.K. Samičky dostaly Suprelorin a hned za tři dny přišly do říje. Ta pak brzy odezněla a měly klid. Ani faleška nenastoupila. Kluci pomalu zjišťují, že zima odchází a nastupuje jaro. Maibee si začíná vynucovat vycházky ven, je sice pomalejší, ale s velkým zýjmem o vše, ci je okolo. Garet přichází do říje.

Leden 2016

Už jsem chtěl psát, že se u nás nic neděje, že je vše v pořádku a že se pomalu začínáme připravovat na Brněnskou výstavu. Na FB jsem si všiml diskuse na téma vzteklina a očkování a ihned po zjištění, že máme také tu špatnou, nicméně platnou, jsem si ihned domluvil na druhý den předběžnou kontrolu a hlavně možnost přeočkování na naší veterině. Události ale nabraly jiný spád. Hvězdička měla zánět dásní (před skoro dvěmi týdny z ní podvakrát vytekla nějaká kapička krve, dva dny jsme zjišťovali odkud, vše v pohodě - dováděla, jedla...) nějaká boulička a důsledku toho jí byl jeden zub vytržen. Vývoj bude takový, že buď zaléčíme antibiotiky, nebo v nejhorším přijde o kus čelisti. (píšu zjednodušeně a zkráceně) Gina měla také malý zánět na úplném konci tlamičky, ani vet napoprvé neviděla, až při čištění. Také přišla o poslední zoubek, také má antibiotika. Nejzdravěji dopadl prozatím Maibee. Ten má jen vyčištěné zuby,  také dostal ATB. No a Garet vypadal dobře, tak jsem na veterinu ani nebral. Na kontrolu jdeme příští týden, to sebou vezmu i Gareta.  Přeočkování, kvůli jiným zákrokům neproběhlo, snad až za dva týdny, ale to už nebude vyhovovat podmínkám účasti a na výstavu asi nepojedeme. Takže teď řešíme jiné problémy a účast na výstavě je na vedleší koleji.

M1545, G1710, H945, G815.

 

Prosinec 2016

Ven na procházky Maibeek chodí jen tak asi dvakrát do týdne. Je zima a najednou se mu ani nechce ven. Ale když už jdeme, tak se nejprve z bundy u svého člověka rozhlíží a pozoruje okolí. Pak vyskočí a chce nutně chodit :-) a všechno očuchat. Asi tady na Andělu plavaly ryby, všude tu byly cítit. A doma nám vyrostl u klecí strom. Všichni jsou teď moc milí, Garet usnul u člověka v náručí, holky spolu dobrovolně spinkají a všichni si hrají společně. Hodně spí. A také mají úplnou volnost, jen na noc, většinou většinu (někdy někdo je za skříní k neprobuzení) lidé zavírají do pelíšků v kleci.

A pro informaci ještě jejich váhy v polovině listpadu/prosince: M1380/1510, G163/1710, H930/1005, G800/840.

Listopad 2016

Všichni už jsou tak pomalí, že ani Gina s Hvězdičkou se spolu neperou a dokonce spolu někdy i spí.

Říjen 2016

Pomalu končí teplé období. My jsme teď pomalejší a pomalejší, ale pořád jezdíme na víkendici a tam čucháme a chodíme ven na procházky. Maibeek chodí ven skoro každý den. Ostatní si dost hrají doma a víc spí. Byli jsme u paní doktorky, ketrá nás kontrolovala, jeslti jsme zdraví. A pak nás vzali do velké místnisti, kde bylo hodně našich známých, ale i neznámých.

Září 2016

Zdá se, že je vše v pořádku. Chodíme na procházky, doma si hrajeme, dobře papáme. Někdy jezdíme ne chalupu. Tak jen abych to nezapomněl, vážili jsme se: Maibeeček 1240, Gina 870, Hvězdička 933, Garetek 1640.

 

Srpen 2016

Byli jsme opět dva týdny na letním sídle. Každý den s námi se všemi chodili naši lidé ven na procházky. Také nás vzali do hor, tam jsme se pěkně prošli po kopcích a všude voněl les a divoká zvířata. Na konci tohoto měsíce jsme byli ve fretčím ráji. To byla paráda, všude se dalo hrabat, lézt a čuchat. Jen na domácí obyvatele jsme se koukali opodál. Také jsme byli u paní doktorky, která nám dala včeličku proti psince a Maibeekovi nový čip. Ten starý mu totiž vyndali při speciálním vyšetření při jeho nemoci. Vážení na konci měsíce bylo normální : M1230, H 945, G 835 a G1580.

 

Červenec 2016

Jen jsem minule dopsal, že je vše v pořádku…. Tak hned druhého Maibeek ráno napadal na nožičky, padal, hlavičku do strany, nejedl, točil se do kolečka. Strach, zda-li to není něco moc špatného, byl veliký. Po snídani všech dalších konzultace s kamarády a veterinářkou a v poledne cca 100 km z chalupy na veterinu. Vyšetření: zánět vnitřního ucha, antibiotika. Za týden kontrola a vyšetření na magnetické rezonanci. Naštěstí se nepotvrdilo nic horšího. Takže další léčba ATB + další ATB, kapičky do ucha a oka. Dnes 25.7. jdeme na kontrolu, tak jsem zvědaví, jak dopadne. Pocitově není 100%, ale stav je výrazně lepší. Zase chodíme na procházky, i když kratší. Během dovolené jsme měli na letním sídle na návštěvě komando z Plzně. Jeden můj synáček je moc nemocný. Po návratu k nim domů odešel za Duhový most.

Gina je veliký mazlík, ráda by brášku Garetka měla u sebe, ale sestřenka Hvězdička ji k němu nechce moc pouštět. Ještě pořád si myslí, že je to její miminko, vlastně jedno ze dvou. To druhé, svého strýčka Maibeeka, také stále opečovává. Garet je pořád trpělivé mimčo, sem tam chce mít klid, tak se někam schová :-).

Ke konci měsíce nás zase zvážili: Maibee 1270g (během nemoci klesl na 1140g), Garet 1470g, Gina 820g, Hvězdička 880g.

Červen 2016

Jezdime na letní sídlo a tam se procházíme po lese, louce a nejlepší je to ve stodole. Po chvilce klídku se Gina rozholdla, že Garet bude zase miminko a Hvězdička to po dvou týdnech po ní okoloukala. Maibeek je v klidu, stále chodí na prochajdy. Take byl na preventivní kontrole u paní doktorky a je vše v pořádku. Na konci června doma proběhlo vážení a tady jsou výsledky: Maibe 1270g, Garet 1560g, Gina 1140, Hvězdička 1003.

Květen 2016

Tak veselo u nás bylo. I Hvězdička chránila své miminko Gareta a bylo potřeba všechny od něho zahnat, hlavně Ginu. Lidé se od nich nehnuli, aby toto období všichni v pořádku přežili. Sem tam utržili nějakou ránu, neměli se tam plést. V polovině května přišla Gina opět do říje, po 12 dnech sama končí. Hvězdička také začala říjit, aby nebyla snad pozadu. Zatím se čeká, co bude. Holky se nemají rádi, ale s ostatními se mazlí. Maibeek chodí na procházky a Garet si krásně hraje.

Duben 2016

Říje pomalu odešla a vše se vrací do starých kolejí. Maibeek se s Ginou nesnese a Gina se nemá ráda s Hvězdičkou. Tak se navzájem obcházejí a dělají, že se nevidí. Jen Garetka milují všichni.

Přesto prožíváme moc krásné období mazlivosti s lidmi. Každodenní procházky Maibeeka a příležitostně i ostatních do okolí.

Slavili jsme druhé narozeniny Géček.

Konec dubna - Gina "porodila". Garet je teď "miminko". No, má výdrž. Gina se od něho nehne a potřebuje ho chránit, především je třeba preventivně útočit na všechny, hlavně na Hvězdičku. A až "porodí" Hvězdička, to bude teprve veselo.

Březen 2016

Na obě holčičky přichází říje, Maibeek je má moc rád a Garetkovi je to jedno.

Gina se snaží lehat před Maibeeka, Maibeekovi se Gina začala líbit. Lidé je ale k sobě pouští jen za mohutné asistence, no prostě kazišuci :-). Pak jdou k paní doktorce na ukončení říje. To samé se opakuje s týdenním zpožděním i s Hvěidčkou.

Únor 2016

Zase jsme byli u doktorky, jestli nás pustí na velké fretčí hemžení. Pustila nás, protože žádnou zoologickou zahradu v našich ouškách a ani jinou nemoc nenašla. Doma nás naši lidé ještě zvážili (Maibee 1580, Garet 1650, Hvězdička 1080, Gina 950) a tak jsme konečně vyrazili. Na hemžení jsme se setkali s našimi kamarády. Nějací lidé z daleké Hungárie se na nás dlouho dívali, až nás ocenili. Hvězdička i Gina byly ve svých barevných podkategoriích na 1. místě, Garet na druhém místě. V hlavní kategorii samička nekastrovaná byly holky na druhém a třetím místě.

Leden 2016

Konečně jsme se dočkali sněhu. Tak si v něm hrajeme, ale studí to, a tak chceme rychle zpátky do tepla.

Prosinec 2015

Vyrotl nám doma stromeček a pod ním spousta balicího papíru. To byla sranda! Taky chodíme hodně na vycházky. Vyhlížíme sníh, ale žádný nepadá.

Listopad 2015

Zase nás doma vážili. Tak se pochlubíme. Garet 1620, Maibee 1410, Hvězdička 1020, Gina 890g. Byli jsme u paní doktorky a kontrolovala nám ouška. Prý jestli se nedrbeme. Jsme zdrávi a v pořádku, tak nás lidi berou na velké shromáždění fretek a jejich lidí. Naše Gina se líbila, tak dostala nějaký růžový papír a k němu pěknou kokardu.

Září - říjen 2015

Pomalu se připravujeme na zimu. Dny se krátí, tmy je více a tak spíme déle. Papáme hodně, také si pořád hrajeme, tedy když nespíme. V domě, kam nás lidi vozí vždy po několika dnech, je chladněji a chladněji. Ale zas to tam víc voní různými smrádky, tak čucháme a prozkoumáváme, co se dá. Jen ta země je studená. Chvíli to vydržime, tak pořád chodíme ven na procházky.

Srpen 2015

Skoro všichni byli u paní doktorky na očkování. Byli hodní a stateční. I když se holky spolu nemusí, tak běhají společně po celém bytě. Obšas se poštěkají a pak si jdou každá za svým. Gina a Maibeek si to vyříkali a raději se obchází obloukem. Jednou Maibeek Ginu olízl. Ta je nejšťastnější s Garetkem. Hvězdička je mazlivá  a také chce Garetka.

Červenec 2015

Odjeli jsme daleko do vysokých kopců. Gina kamarádí s Garetkem a tak spolu běhají po bytě. Maibee a Hvězdička se drží stranou, lidé je k nim nepustí.

Červen 2015

Gina se ostatních bojí, pomalu začíná kamarádit s Garetem. Ten je na ní hodný.

Květen 2015

Gina už všechno prozkoumala, ale raději ji lidé pouštějí odděleně, pořád se bojí ostaních. Také jsme ji vzali do našeho letního sídla, aby to tam také poznala.

Duben 2015

Přijela k nám Gina. Bojí se nás. Prohlíží si nový domov. Snad se brzy zabydlí. Naše lidi má ráda a oni si s ní hrají. Také slavíme naše první narozeniny.